איך לעשות אקזיט - Spin To Win Diners

איך לעשות אקזיט (גם אם אתם לא מיליונרים)?
הדרך להשקעה מניבה בסטארט אפ

כסף קטן, רווח גדול: כדי להשקיע בסטרטאפ וליהנות מפוטנציאל תשואה של הרבה אחוזים, לא צריך הון גדול. עובדיה טופורוביץ', יזם נדל”ן והייטק שהשקעותיו הניבו תשואות של מאות אחוזים, חושף את המפתחות להשקעה מניבה במיוחד.

בשנת 2005, כשפייסבוק הייתה בסך הכל עוד סטארט-אפ, הוזמן אמן הגראפיטי דיוויד צ'ו למשרדי החברה כדי לצייר על קירות המשרדים. בתור תשלום, נתנו לצ'ו את האפשרות לבחור: תשלום בגובה אלפי דולרים עבור העבודה שביצע, או קבלת מניות. צ'ו בחר באפשרות השנייה, וכעבור כעשור הבחירה הזו השתלמה במיוחד: לאחר ההנפקה של פייסבוק בבורסה, המניות בהן הוא החזיק הגיעו לשווי של 200 מיליון דולר. תשואה לא רעה עבור כמה ימי עבודה…

תשואה אסטרונומית מהשקעה של כמה אלפי דולרים היא בהחלט לא דבר שכיח, ובכל זאת: איך אפשר לייצר תשואה של מאות אחוזים מהשקעה יחסית קטנה בסטארט אפים, שנמצאים רגע לפני הפריצה הגדולה? אחרי הכל, באומת הסטרטאפ שבה המשאב הכי חשוב הוא כוח המוח, מידי שנה מתפרסמים דיווחים על אקזיטים שמנים: ממכירת – Waze לגוגל ב- 1.3 מיליארד ועד Viber שנמכרה ב- 900 מיליון דולר – ועד  חברת מובילאי שנקנתה ע"י אינטל תמורת 15.2 מיליארד דולר.

השקעה בסטארט אפ: לא לטייקונים בלבד

סביר להניח שהגופים שהשקיעו בחברות אלו בתחילת הדרך, גרפו רווחים של מיליוני דולרים. אפשר  רק לדמיין איזו תשואה הניבו היזמים והמשקיעים בחברת Waze. הבעיה היא שעד לאחרונה, האפשרות להשקיע בסטארט אפים ובחברות שעומדות לפרוץ הייתה סגורה בפני הציבור הרחב. אפשרות זו הייתה שמורה רק לגופים מוסדיים.

את התמונה הזו החליטה המדינה לשנות באמצעות פעולות המאפשרות לכלל הציבור להשקיע בסטארט אפים. המשמעות היא שכל אחד יכול להשקיע וליהנות מפוטנציאל תשואה גבוה במיוחד, כאשר החברה מגיעה לפריצת דרך. בעקבות חיפושי המשקיעים אחר סטארט אפים מניבים החליט עובדיה טופורוביץ', מומחה להשקעות נדל"ן והייטק, להקים מיזם חדש: המיזם מאפשר לכל אדם להשקיע סכומים יחסית קטנים במגוון סטארט אפים (שחלקם כבר נוחלים הצלחה בשטח), וליהנות מפוטנציאל תשואה של מאות אחוזים תוך שנים מועטות.

למה להשקיע בכלל בסטארט אפ?

“נכון, להיום, מדובר באחד מאפיקי ההשקעה הכי משתלמים, במסגרתו אפשר להשקיע סכום לא גדול וליהנות מפוטנציאל תשואה גבוה שקשה להניב באפיקי השקעה אחרים – מחיסכון בבנק ועד שוק המניות, בכולן פוטנציאל התשואה נמוך בהרבה.

עובדיה טופורוביץ'

ומה לגבי השקעה בנדל"ן?

"בתור יזם נדל"ן שלקח חלק בפרויקטים גדולים, אני יכול להעיד ממקור ראשון שלהשקעה בנדל"ן יש הרבה יתרונות. הבעיה היא שלאור עליות המחירים החדות בעשור האחרון, הולכים ומתמעטים בעלי הממון שיכולים לרכוש דירה להשקעה ולייצר תשואות משמעותיות. לשם השוואה, לפני עשור דירות להשקעה שרכשנו בצפת עלו קצת יותר ממאה אלף ₪, סכומים שנשמעים היום דמיוניים", אומר טופורוביץ'.

"עברו הימים שבהם היה אפשר להשקיע הון עצמי יחסית לא גדול ולקנות דירה להשקעה – עם כל היתרונות הנלווים. השקעות בסטארט אפים נכנסות בדיוק לוואקום הזה, של השקעה לא גדולה שיכולה להניב רווחים של מאות אחוזים". 

"רכשתי דירות ומכרתי אותן ברווח של 500%"

טופורוביץ' החל את דרכו בעולם השקעות הנדל"ן. "לפני כעשור, לאחר שחרשתי את המדינה לאורכה ולרוחבה, החלטתי להשקיע בצפת. בהתבסס על מגוון פרמטרים (כגון תחבורה, בינוי, תכנון עירוני ועוד) הגענו למסקנה שיש היתכנות גבוהה לעלייה משמעותית של ערכי הנכסים בעיר. ריכזנו מאמצים ב- 4 רחובות בעיר שבהם זיהינו את הפוטנציאל הגבוה ביותר, וקנינו בהם כל דירה פנויה. בדרך הזו דירות שרכשנו בקצת יותר מ- 100 אלף ש"ח, מכרנו  כעבור 5-6 שנים בכחצי מיליון שקל': באיזורים מסויימים מחירי הדירות המשיכו לעלות והגיעו אף לשבע מאות ושמונה מאות אלף ש"ח.

ההצלחה במיזם בצפת הובילה להשקעה מניבה במיזמים נוספים, ולהקמת אגף הייטק בתוך חברת ATN Israel שהחלה להשקיע גם בעולם הסטארטאפים, בעקבות הפוטנציאל הגדול הגלום בתחום.

מה צריך כדי להשקיע בסטארט אפ? באיזה סכומים מדובר?

"יותר לא צריך להיות מיליונר כדי להשקיע בסטרטאפ, עם כל היתרונות הנלווים: המיזם שהקמתי מאפשר לציבור להשקיע במגוון סטרטאפים, כל אחד בתחום אחר, בסכום התחלתי של כ- 50,000 ש"ח. בהנחה שהחברות האלה, שחלקן כבר פועלות בשטח, יפרצו בהתאם לציפיות, המשקיעים צפויים להניב רווח של מאות אחוזים על ההשקעה תוך 5 שנים".

זה לא מסוכן?

"כמובן שצריך לדעת איך לבחור את הסטארט אפ הנכון כדי למקסם את סיכויי ההצלחה, בהתבסס על מגוון פרמטרים. מעבר לכך, מאחר שמדובר בסכום השקעה יחסית לא גדול, יש כאן גידור סיכונים. ההמלצה שלי למשקיעים היא תמיד לבנות תמהיל של השקעות: מהשקעות סולידיות יותר כמו אג"ח או קרנות נאמנות – ועד השקעות במניות ובמיזמים שבהם פוטנציאל הרווח גבוה בהרבה. כשמייצרים תמהיל של השקעות, אפשר ליהנות מכל העולמות: גם מגידור הסיכון וגם מאפשרות ליהנות מתשואה גבוהה".

לפרטים נוספים על האפשרות להשקיע בסטרטאפ, וליהנות מפוטנציאל תשואה גבוה:

איך יודעים באיזה סטראט אפ להשקיע?

"יש מגוון פרמטרים שצריך לקחת בחשבון בבואנו לבחון את כדאיות ההשקעה: כך למשל צריך לבחון את גודל השוק אליו פונה הסטארט אפ, האם התחום נמצא בצמיחה או בדעיכה, את הסביבה העסקית – כמה מתחרים פועלים בשוק, כמה הפתרון ייחודי ומספק ערך מוסף, מהי ההיתכנות העסקים של המיזם, מהם הנתונים הפיננסים, מהם היעדים ועד כמה הם ברי השגה ועוד.

ולא פחות חשוב: מהו ההון העצמי שהיזם מביא מהבית? יזם שמאמין בפתרון שלו לא מהסס להשקיע בו".

הרבה בדיקות צריך לבצע...

"נכון. אפשר לבצע את כל הבדיקות האלה לבד, ואפשר לפנות למישהו שיבצע את כל הבדיקות עבורכם, שיש לו ניסיון מוכח בעולם ההשקעות ושיודע להפוך שקל אחד ל- 5, כפי שכבר עשיתי בעולם הנדל"ן".

באיזה סטארט אפים אפשר להשקיע באמצעותך?

"אחרי שביצעתי בדיקות מקיפות וסקרתי למעלה מ- 100 סטארט אפים, החלטתי להשקיע במספר מיזמים מעניינים: אחד המיזמים הוא Spin to win – פלטפורמה המאפשרת לבעלי עסקים להקים מועדון לקוחות שמצד אחד מעניק ללקוחות הטבות שוות ומצד שני מוביל לרכישה חוזרת ולהגדלת המכירות. המיזם כבר פועל בהצלחה בארצות הברית, ולאחרונה קיבלנו מגוגל העולמית הצעה לשיתוף פעולה. בחרתי להשקיע גם בסטארט אפים נוספים, שגם הם נבחרו בקפידה".

איך יודעים שמדובר בהשקעה טובה?

"כשמשקיעים בסטרטאפ אין וודאות מוחלטת, ולכן בהתאם פוטנציאל התשואה גבוה יותר. אך ישנם מספר שיקולים שיכולים לסייע למשקיעים לקבל החלטה נבונה: כך למשל חלק מהמיזמים שאני מוביל כבר פועלים בשטח, בוצע סבב גיוס מוצלח בגובה 5 מיליון דולר עבור כלל המיזמים ולא פחות חשוב – אני בעצמי בחרתי להשקיע סכומים משמעותיים בכל אחד מהם, מתוך אמונה מלאה בהצלחתם. כמובן שגם הרזומה חשוב, וכבר הוכחתי בעבר שיש לי את היכולת לייצר מאות אחוזי תשואה על ההשקעה. כל הגורמים האלה אמורים לחזק את הביטחון בהשקעה".

איך מתחילים להשקיע?

בשלב הראשון, קובעים פגישה במסגרתה בוחרים את הסטארט אפ המתאים עבור כל משקיע ונחשפים לכלל הנתונים. בשלב השני מתחילים להשקיע, כשסכום ההשקעה המינימאלי הוא 50,000 ש"ח. המשקיעים מתחילים ליהנות מהפירות כאשר הסטרטאפ מתחיל להרוויח ומחלק דיבידנדים תקופתיים – וכמובן כאשר הוא נמכר ואז מתבצע האקזיט. אם הכל יתנהל כמתוכנן, יהיה מדובר באקזיט שיניב מאות אחוזי תשואה לכל משקיע.  

לפרטים נוספים על האפשרות להשקיע בסטרטאפ, וליהנות מפוטנציאל תשואה גבוה:

פנייתך התקבלה

תודה שפנית אלינו. נחזור אליך בהקדם